Vítání jara - vynášení Morany
Vloni z jara jsem se chtěla zúčastnit akce vynášení Morany. Bohužel jsem ve svém okolí žádnou podobnou akci nenašla, a tak jsme si na zahradě uspořádali se známými vlastní slavnost k přivolání jara a inspirovali jsme se tradičním vynášením Morany.
Výroba Moranky
Hned z rána jsme si s dětmi vyrobili Moranky = malé panenky.
Potřeby: provázek, ubrousky / kapesníky, přírodní provázek (fixy), kousek novin.
Jako první si děti našly dva klacíky, ze kterých jsme vytvořili kříž a k sobě ho svázali provázkem. Ubrousky si děti různě pomalovaly náměty zimy (vločky) nebo jen různě čárami. Tento ubrousek jsme propíchli v místě krku (zakryli částečně ruce) a vytvořili tak Morance šaty, které jsme přivázali na provázek. Hlavu jsme udělali pomocí zmačkaného kousku novin, který jsme obalili ubrouskem a přivázali ke krku.
Tip. Morenky lze vyrobit i jen z přírodních materiálů a provázků.
Výroba chrastítka
Potřeby: rulička od toaletního papíru, izolepa, papír, lepidlo, fixy, drobné předměty (korálky, kamínky, aj.)
Protože jsem s dětmi chtěla okolo ohně zpívat, napadlo mě, že bychom si mohli vyrobit i hudební nástroj. "Obyčejné" chrastítko mi přišlo jako jednoduché a efektní.
Jako první si děti ozdobí papírovou ruličku - v našem případě jarními motivy. Větší děti mohou malovat rovnou na ruličku. Pro ty menší doporučuji připravit raději obdélníky bílého papíru, které následně na ruličku nalepí. Když máme ruličku ozdobenou - zmáčkneme spodní část a slepíme izolepou. Následně nasypeme drobné předměty a slepíme i horní část ruličky - tu ale zmáčkneme opačně a také slepíme - vznikne nám chrastítko.
Aby nebylo vše o tvoření, můžete dětem nachystat i jiné jarní aktivity - zde několik tipů:
Jarní šipkovaná
Nevíte jak na to mrkněte na toto video - Jak připravit šipkovanou pro děti
A pokud hledáte vhodné kartičky s úkoly, mrkněte na naše Jarní úkolové kartičky.
Jarní stezka
Stezek máme hned několik:
- pro ty nejmenší doporučuji Stezku hledáme v trávě (děti od 3 let)
- pro trochu straší (děti MŠ a prvňáky) Stezku - Co patří k jaru?
- pro velké děti Jarní stezku s luštěním na způsob křížovky.
Stezka má tu výhodu, že je rychle připravená, nemusí se nic stříhat a připravovat - stačí vytisknout (zalaminovat) a připravit v terénu.
Jarní bojovka
Pokud vám nevadí delší příprava, můžete využít naší bojovky jaro, ve které děti plní různé úkoly a dozvídají se tak, co se děje na jaře v přírodě.
Průběh slavnosti
Dle tradice se udělá velká Morana, která se nese dědinou a následně u vodní plochy (velké řeky, rybníka,...) se zapálí a hodí do vody. Celou dobu se zpívají různé jarní lidové písně.
My v okolí velkou vodu nemáme, a proto jsme Morany jen pálili v ohni.
Dětem jsme po zahradě jejich vyrobené Moranky schovali. Děti si je musely před slavností najít, dospělí zatím zapálili oheň. Potom už jsme utvořili průvod, děti v jedné ruce nesly Moranku a v druhé chrastítko.
Chrastili jsme a zpívali:
Přišlo jaro do vsi,
kde jsi zimo kde jsi,
byla zima mezi námi, ale už je za horami,
hu hu hu - jaro už je tu.
Potom jsme si stoupli kolem ohně a každý do něj postupně vhodil svoji Moranku. Starší děti ještě před vhozením řekly, co se jim nejvíce líbilo v zimě (nějaký zážitek) a na co se těší na jaře. Kolem Ohně jsme pak ještě jednou pochodovali a zpívali písničku.
Na závěr jsme si na ohni upekli špekáčky.
Děti pak ještě dostaly ještě medaile, které si mohly vymalovat. Ty si můžete stáhnout ZDE.
Pokud hledáte tipy na další zajímavé jarní aktivity, mrkněte na naše články Jarní aktivity pro děti a nebo Tvoření jarní květiny.