Bojovka u stolů
V případě nepříznivého počasí je chytré mít na tábor záložní plán. I když si špatné počasí nepřejeme, větru a dešti neporučíme.
Pokud Vám na táboře prší jen dva nebo tři dny, je to ještě pohoda - využijte deště a zahrajte si třeba na sběr vody nebo vytvořte něco z bláta. Ale ve chvíli, kdy vám prší celý týden, je to psychicky náročné. Zvlášť pro vedoucí, protože právě na Vás záleží, jak to budou děti vnímat.
Hlavní vedoucí na nás vždy apelovala, abychom se nenechali počasím otrávit: "Pokud budete otrávení vy, budou pak i děti." a to přece nechceme.
A to je pravda. Ale bohužel to nemění nic na otázce:
Co s dětmi podniknout na táboře, když prší?
Možností máte hned několik:
- vždy se mi osvědčilo mít připravený nějaký kvíz - velké množství najdete i u nás v kategorii kvízy
- dále jsou super i na zlepšení nálady různé hry na způsob pantomimy - k nim se Vám budou hodit naše kartičky Kartičky se slovy
- a když už to chce trochu více akce, připravte dětem bojovku u stolů
Jako první si připravíme pro každý tým kartičku, na kterou se budou psát výsledky jednotlivých soutěží.
Poté na každém stole připravíme aktivitu, a pak nějaký úkol. Počet stolů by měl být stejný nebo vyšší, než je počet týmů.
Princip bojovky:
Celá skupinka zkouší danou aktivitu po určitý čas, např. cca 10 minut. Potom se rozhodne, kdo z týmu bude plnit danou soutěž (díky aktivitě předtím, může skupinka zjistit, komu z týmu to jde nejlépe). Vedoucí potřebuje stopky, aby mohl měřit čas a pak zaznačí do karty, jak si v soutěži dotyčný vedl. Následně jde skupinka k dalšímu stolu. Pokud to vychází, každý člen týmu by měl plnit aspoň jednu soutěž. Až mají všechny skupinky splněné všechny soutěže, stačí podle výsledků určit, která skupinka si vedla nejlépe a vyhrála.
Tipy na stanoviště u stolů:
Domeček z karet
Aktivita: Dětem dáme k dispozici karty, aby si vyzkoušely skládat domeček z karet, procvičí si tak trpělivost a jemnou motoriku.
Soutěž: Postavit co nejrychleji domeček se základnou 3 stříšek (po 5 minutách spočítáme, kolik stříšek postavily).
Puzzle
Aktivita: Můžeme mít nachystané klasické puzzle nebo jen rozstřihané obrázky.
Soutěž: Poskládej co nejrychleji puzzle - toto puzzle je jiné, než v aktivitě. (Tady doporučuji opravdu puzzle, aby bylo jasné, kdy ho přesně dítě složilo, obyčejný obrázek se různě posouvá a není tak přesné.)
Tip. Využijte k rozstřihání obrázky, které souvisí s tématem tábora.
Složení lodičky
Aktivita: Zkuste s dětmi různé origami, případně i poskládat samotnou lodičku, kterou si mohou pomalovat.
Soutěž: Poskládej co nejrychleji lodičku.
Video návod na skládání lodičky a parníčku z papíru:
Skládání mincí po slepu
Aktivita: Vyzkoušejte s dětmi jejich hmat. Zavažte jim oči, posílejte předměty a děti hádají, o jaký předmět jde. Následně mohou zkusit poskládat některé předměty podle velikosti (třeba různě dlouhé klacíky).
Soutěž: Po slepu co nejrychleji poskládej mince od největší po nejmenší.
Závody v bzučení
Aktivita: U tohoto stanoviště by si děti měly procvičit své hlasivky a plíce. Zkuste si nějaké jazykolamy, nebo na jeden nádech říct co nejvíce slov apod.
Pár jazykolamů:
Čistý s Čistou čistili činčilový čepec.
Jelen letěl jetelem, jetelem letěl jelen.
Kotě v bytě hbitě motá nitě.
Kyklop koulí kouli od poklopu ku poklopu.
Královna Klára na klavír hrála.
Náš Popokatepetl je ze všech Popokatepetlů nejpopokatepetlovatější Popokatepetl.
Na cvičišti čtyři svišti piští.
Nenaolejuje-li tě Julie, naolejuji Julii já.
Řehoř Řehořovič řeže řeřichu.
Strč prst skrz krk.
Zamete to ta teta nebo nezamete to ta teta?
Zdroj: zde
Soutěž: Vydrž na jeden nádech co nejdéle bzučet.
Domino
Aktivita: Postavit z domina řadu tak, aby nespadla dřív, než my chceme. Není to tak jednoduché, zkuste třeba vytvořit nějaký zajímavý ornament nebo si zahrajte domino.
Soutěž: Máš za úkol do 3 minut poskládat co nejdelší řadu - po třech minutách ji shodíme, aby bylo jasné, že je dobře poskládaná a spočítáme z kolika kostek byla řada postavena.
Kimovka
Neznáte tuto hru? Mrkněte na návod zde: Kimova hra
Aktivity: Potrénujte s dětmi paměť, můžete začít tím, že řeknete několik slov a děti si je mají zapamatovat, následně jim připravíte několik předmětů a děti si mají za úkol jich zapamatovat co nejvíce.
Soutěž: Tuto hru může hrát i celá skupinka, pokud připravíte dostatek předmětů (může hrát ale i jen jednotlivec či dvojice). Připravíme předměty do krabice, která je přikrytá šátkem. Krabici na 2 minuty odkryjeme a děti se snaží zapamatovat co nejvíce věcí. Pak dostanou tužku a papír a napíší, jaké předměty si pamatují, mají na to též 2 minuty. Do karty napíšeme počet správných předmětů.
Kelímková pyramida
Aktivity: Vyzkoušejte si sestavit a znovu složit pyramidu z kelímků. Nebo můžete vyzkoušet tuto rytmickou hru, která se dá hrát na zemi v kruhu - video zde.
Soutěž: Postav co nejrychleji pyramidu z 10 kelímků a pak znova kelímky slož do sebe. (Obdoba této disciplíny se řadí mezi netradiční sporty.)
Sirky do krabičky
Aktivita: S dětmi proberte bezpečnost - co se smí a nesmí dělat. Následně mohou ze sirek poskládat nějaký nápis a samozřejmě si zkusit skládání sirek do krabičky.
Soutěž: Co nejrychleji naskládat 1 rukou 10 sirek do krabičky hlavičkama jedním směrem (a krabičku zavřít).
Jojo
- k tomuto stanovišti není potřeba stůl, ale přijde mi super jí do této bojovky zapojit.
Aktivita: Děti si vyzkouší práci s jojem.
Soutěž: Jak dlouho dokážeš na jeden odhoz "jojovat" (můžeme dětem dát 3 pokusy a zapíšeme ten nejdelší čas).
Hledáte další nápady, co podniknout, když prší na táboře?
Využijte našich křížovek, omalovánek a pracovních listů.